Kümme aastat teadlikult investeerides!
Teadlikult ja aktiivselt hakkasin investeerimisega tegelema 2014. aasta alguses, mil tegin esimesed tehingud Balti börsil ning ühisrahastuses. Stardikapitaliks oli paar tuhat eurot, mille olin säästnud auto müügist. Kuna olin vahetusüliõpilane Portugalis siis polnud autot tarvis ning see raha saigi investeeringutesse suunatud. Nii see investeerimisteekond algas.
Põhjuseid, miks investeerimisega alustada, oli mitmeid: i) Soovisin luua endale rohkem sissetulekuallikaid, kui ainult palgatöö; ii) Soovisin olla rahast sõltumatu, et raha ei seaks piire mingu igapäevaotsuste tegemisel; iii) Taipasin, et investeerimisega ja passiivse tuluga on võimalik vabastada aeg, elamaks enda soovitud elu.
Alates päris algusest olen enda rahaasju piinliku täpsusega jälginud. Nüüdseks juba kümme aastat pidanud igakuiselt eelarvet, seadnud endale finantsilisi eesmärke ning pannud kirja kõik investeeringud. Terviklik ülevaade rahaasjadest on olnud abiks teadlike investeerimisotsuste tegemisel ja finantsilise sõltumatuse kasvatamisel.
Selle dekaadiga olen välja teeninud mitmed lisa sissetulekuallikad dividendide, intresside ja üüritulu näol. Selle teekonna tulemuseks on finantsiline stabiilsus ning üle miljoniline investeerimisportfell. Ning mis kõige tähendusrohkem – investeerimisteemadega tegeledes olen kokku puutunud väga paljude inimestega, kelle hulgast olen leidnud endale head sõbrad, kellega koos areneme ja teekonda naudime.
Mul on hea meelega teiega jagada enda investeerimisteekonna kümnenda aasta portfelli kokkuvõtet
Investeerimisportfelli ülevaade 2023 aasta lõpu seisuga
Hea tava investorina on aasta lõppedes uuendada ära investeeringute väärtused ning võtta aega tulemuste analüüsimiseks. Olen seda aastaid praktiseerinud ning leian, et see on hea viis saada tagasisidet tehtud otsustele ning annab võimaluse strateegiat kohandada. Kõike seda eesmärgiga ikka tulevikus kõrgemat tootlust teenida (väiksema riski juures)?
Järgnevalt jagan teiega enda portfelli kokkuvõtet möödunud aasta lõpu 31.12.2023 seisuga.
Varade maht
Portfelli jaotus instrumentide lõikes (%)
Minu investeerimisportfell kasvas 2023 aastal 11.4% ehk 125 000 euro võrra ja varade maht jõudis 1.23 miljoni euroni.
Investeerimisportfell jaotub suuresti viieks peamiseks varaklassiks (arvestades avalikelt kaubeldavaid väärtpabereid ning privaatselt kaubeldavaid eraldi):
- 30% kinnisvara,
- 30% iduettevõtted
- 14.3% võlakirjad & laenud
- 12.6% aktsiad & fondid
- 12.1% raha & ekvivalendid.
XIRR tootlus
Realiseeritud tulu
2023. aasta annualiseeritud keskmine tootlusmäär (XIRR) oli 13.82%, mis on kõrgem, kui minu pikaajaline tootlusootus 10%. Seega tulemuse võib lugeda jällegi üle ootuste heaks
Investeerimisportfelli realiseeritud tulu intressidest, dividendidest, üüritulust ning positsioonide müügist oli 67 000 eurot. Ülejäänud 58 000 eurot portfelli kasvust tuli portfelli lisatud raha arvelt ning varade väärtuse kasvust. Realiseeritud tulu osas tuli investeerimiskarjääri top 2 tulemus, millega olen väga rahul. Antud aastal oli suurem fookus ka rahavoo kasvatamisel, seega keskmine kuine realiseeritud tulu üle 5 500 euro ületas ka tuluootust, mis on muidu seatud 5 000 euro peale.
Millised olid muutused varaklasside sees ning kust tulid suurimad tulemused
Balti aktsiad
Balti börsi investeeringutes suuri muutusi aasta jooksul ei toimunud. Positsioonid olid läbi aasta portfellis pea samas soetusmaksumuses. Kuna portfellis aga teiste varaklasside osakaal kasvas, siis protsentuaalselt Balti börsi aktsiate turuväärtuse osakaal kogu portfelli vastu mõõtes langes. Balti börsil on investeeritud aasta lõpu seisuga 6.56% portfellist.
Positsioonid on kahes panganduse aktsias ning kahes energia ettevõttes. Neid positsioone jään edasi hoidma ning soodsate ostukohtade korral kasvatama.
Suurim muutus toimus portfellihalduse vaatest, kus eelmisel aastal liigutasin Balti börsil noteeritud kinnisvarafondide positsioonid Balti aktsiate arvestuse alt kinnisvara arvestusse.
Välismaa üksikaktsiad
Välisaktsiates vähendasin aasta jooksul portfelli osakaalu. Aasta alguses oli välisaktsiatesse investeeritud ligikaudu 2.27% turuväärtusest ja aasta lõpuks vähendasin osakaalu 0.06%’ni.
Olin investeerinud USA, Rootsi ja UK finants- ning tehnoloogia sektori aktsiatesse. Antud segmendi osakaal oli juba viimasel aastal üsna madal ning tunnistasin möödunud aasta kokkuvõttes, et tegu on mänguilu ja spekuleerimise osakonnaga. Eelis võrreldes teiste turuosalistega puudub, seega otsustasin ka enamus positsioonid sulgeda. Positsioonide sulgemine ja kasumite lukku löömine andis ka kõige suurema panuse realiseeritud tulu reale.
Pigem võtan edaspidi antud positsioonid läbi indeksfondide, mille eeliseks on emotsioonivabam investeerimine ning millega sihin turu keskmist tootlust.
Ainukesena positsiooniga jäi alles Berkshire Hathaway, mille plaanin uuest aastast portfellihalduse vaates liigutada ka fondide alla.
Fondid
Fondide osakaal portfellis kasvas vaikselt – sarnaselt igale eelnevale aastale, kuna strateegiaks on igakuine järjepidev positsioonide suurendamine. Aasta alguses oli fondidesse investeeritud 5.6% varast ja aasta lõpuks kasvas osakaal 6.1%’ni kogu portfellist.
Suurimateks positsioonideks on II ja III sammas, mis on investeeritud vastavalt Tuleva Maailma Aktsiate ning III Samba Pensionifondi. Kuna pensionisambad on väga heade toetusmeetmetega (II samba 2% + 4% süsteem ning III samba 20% tulumaksusoodustus), siis investeerin sinna maksimaalses võimalikus mahus.
Lisaks pensionisammastele investeerin ka lisanduvalt indeksfondidesse. Olen seadnud üles korduvkorralduse, mis suurendab positsioone igal kuul. Eesmärk on fondide osakaalu portfellis tõsta 10%ni.
Iduettevõtted
Iduettevõtete osakaal möödunud aastal portfellis kasvas 30%ni. Kasv on seotud suurenenud investeeringutega Superangel teise fondi ning ka fondivalitsejasse endasse.
See osa portfellist on tugevalt seotud minu põhitegevusega, milleks on varajase faasi tehnoloogiainvesteeringud. Olen riskikapitalifondis Superangel investeeringute juhina ja partnerina toimetanud tänaseks pea 6 aastat. 2022. aasta septembris avasime ka teise fondi, mille kaudu investeerime 30M+€ eurot Baltikumi ja Skandinaavia varajase faasi tehnoloogiaettevõtetesse.
Selle perioodi vältel oleme investeerinud natuke vähem kui viiekümnesse ettevõttesse. Lisaks Superangeli investeeringutele on minu eraportfellis ka mitmeid teisi ettevõtteid.
Tehnoloogiainvesteeringute osakaal tõotab minu portfellis kasvada ka edaspidi, kuna see on valdkond, kuhu suunan enda peamise aja ning osa kapitalist. Aktiivne igapäevane panus, varasem kogemus ning tugev meeskond annab mulle selles sektoris tegutsemiseks head eeldused. See põhjendab ka suuremat osakaalu koguportfellist.
Tehnoloogiasse investeerimine ei ole aga kerge ja kõigile sobiv valdkond. Tulemuste saavutamiseks peab olema sektoris väga aktiivne, tegutseda tuleb meeskonnana ning peab arvestama varaklassi riskantsusega. Ilma asjata ei kutsuta seda riskikapitaliks.
Võlakirjad ja laenud
Võlakirjade ja laenude osakaal kahanes portfellis aasta jooksul. Selle aasta lõpuks esindasid fikseeritud tulumääraga instrumendid minu portfellis 14.25%. Muutus ei olnud kuigi suur, kuid kuna portfell tervikuna kasvas, siis protsentuaalne osakaal langes.
Peamine põhjus stagnatsioonis seisnes selles, et intressimäärade tõusmise ning makromajandusliku ebakindlusega vähendasin ka oma portfellis oluliselt riske. Laenudest ja võlakirjadest tagasi tulnud raha investeerisin omakorda madalama riskiga uutesse projektidesse. Kuid selliseid pakkumisi ei olnud möödunud aastal kuigi palju, sellepärast ei olnud võimalik liiga palju kapitali ka sinna suunata.
Kokku koosneb laenude ja võlakirjade osakond suurusjärgus 25’st eraldiseisvast positsioonist. Tasa ja targu teenis see portfelli osa pool minu aastasest realiseeritud tulust.
Fikseeritud tulumääraga instrumentidesse olen aktiivselt investeerinud aastast 2016. Selle ajaga on tekkinud hea arusaam varaklassi toimimise põhimõtetest, riskidest ja võimalustest. Kuivõrd tootluse kontekstis võib leida atraktiivsemaid varaklasse, siis enda portfellis hoian alati ühe osana fikseeritud tulumääraga instrumente. Põhjuseks on perioodiline rahavoog ja vähene volatiilsus.
Kinnisvara
Kinnisvaras aasta jooksul osakaal natukene kahanes. Varaklassi sai aasta jooksul suunatud uut kapitali ning samuti kasvas ka vara väärtus. Kuid kasv oli aeglasem, kui ülejäänud portfelli kasv, mistõttu osakaal paari protsendi võrra langes. Aasta lõpuks oli kinnisvara osakaal 30%.
Osakaal suurenes ühe uue üürikorteri ning mitme kinnisvaraarenduse ettevõtte investeeringu arvelt. Kinnisvara osa portfellist koosneb üürikorteritest, kinnisvara fondidest, kinnisvaraarendajate osalustest ning päiksepaneelide pargist.
Kui aasta 2021 oli erakordselt hea aasta kinnisvarahindade kasvuks ning 2022 aastal tegi minu portfellis väga head tööd päikesepark, siis 2023 aastal varaklassis suuri positiivseid arenguid ei olnud. Intressimäärade tõus mõjutas oluliselt antud varaklassis teenitavat rahavoogu. Koondvaates oli rahavoog positiivne, kuid protsentuaalselt madalam võrreldes varasemate aastatega.
Minu üldine eelistus kinnisvaraga tegeleda pigem passiivselt. Üürikorterid on portfellis esindatud suuresti eraisiku laenuvõimekuse tõttu. Fondid annavad suurema hajutatuse nii objektide, riikide kui ka liikide vaates. Kinnisvaraarendajate investeeringud annavad võimaluse osa saada kinnisvara loomise staadiumist.
Krüptovarad
Krüpto varade osakaal portfellis kosus tänu turu tõusule. Aasta lõpetasid krüpto investeeringud 0.63% osakaaluga.
Peale 2022 aasta värvikaid seikasid ning kulukaid õppetunde, oli 2023 aasta tehingute mõttes väga rahulik. Hoidsin oma varasemat positsiooni Bitcoinis ja Eherumis. Krüpto turu taastumisega tõusid ka minu positsioonide turuväärtused, kuigi kokkuvõttes on osakaal kogu portfelli vaates marginaalne.
Kuna mul puudub krüpto turul igasugune eelis, siis ei ole tõenäoline, et ma antud varaklassis aktiivsemalt tegutsema hakkaks. Tuleval aasta plaanin enda strateegia uuesti läbi mõelda ning siis selgub, mis olemasoleva positsiooniga teen.
Raha ja selle ekvivalendid
Vaba raha osakaalu kasvas portfellis märkimisväärselt. Aasta lõpuks oli vaba raha osakaal 12%.
Antud portfelli osa suurenes uue raha lisamise, positsioonide realiseerimise ning ka laenulepingute lõppemise toel. Uusi atraktiivseid pakkumisi oli möödunud aastal turul vähem, seevastu adekvaatset alternatiivi vabale rahale pakkusid nii nõudmiseni hoiused kui ka rahaturufondid.
Kuiva püssirohtu on piisavalt, et uuele aastale vastu minna. Heade investeerimisvõimaluste otsing kestab ja jätkub!
Kokkuvõte
Kokkuvõtvalt võib öelda, et kuigi möödunud aasta oli tunnetuslikult karune, siis portfelli tulemused seda ei peegeldanud. Investeerimisportfelli vaates oli aasta üle ootuste.
Miks aga tunne karune on? Eks analüütikud, meedia ja turuosalised on ise seda narratiivi loonud ja võimendanud. Just nagu lammaste ja hundi muinasjutt, kus lammas hoiatas hundi eest kahel korral, kuid hunti ei tulnud. Kui kolmas kord hoiatas, siis keegi enam ei uskunud, kuid just siis tuli hunt. Makromajanduse vaatest on metafoorselt justkui juba kahel korral majanduslanguse eest hoiatatud, kuid see pole veel kätte jõudnud. Kas tuleb ka kolmas hoiatus, eks seda näeme tulevikus.
Portfelli kasvule andis suurima tõuke investeeringutest teenitud tulu, millesse panustasid kõige enam võlakirjade intressid ning kasum aktsiapositsioonide müügist. Järgmisena andsid hoogu nii portfelli suunatud lisakapital kui ka varade väärtuse kasv.
Vaadates möödunud aasta S&P 500 indeksi kasvu (mis oli +24%) võiks järeldada, et jäin turu keskmisele tootlusele alla. Oluline on aga vaadata laiemat pilti – nimelt aasta varem langes sama indeks ligi 20% ning isegi selle aasta tõus ei teinud varasema aasta langust tasa. Seevastu teenisin oma portfelliga 10%+ tootlust mõlemal aastal, mis annab kokkuvõttes indeksit edestava tulemuse.
Käesoleval aastal suunan jällegi peamise aja ja fookuse enda põhitöösse tehnoloogiavaldkonnas, mis annab pikas perspektiivis loodetavasti ka positiivse tõuke investeerimisportfellile.
Portfelli osas plaanin kasvatada indeksfondide ning võlakirjade positsioone. Üle vaatamas olen kõiki positsioone, mille osakaal on alla 1%. Kuna erinevaid investeeringuid portfellis on kogunenud omajagu palju, siis tunnen vajadust läbi viia inventuur ning uuendada positsioonide investeerimisteesid.
PS! Jaanuari keskpaigaks postitan Off The Record Jutud kanalisse ülidetailse portfelli kokkuvõtte – vaated iga instrumendi ja positsiooni lõikes. Seega, kes tunneb rohem huvi, saab juba sealt edasi uurida!
Loodan, et portfelli kokkuvõtet oli huvitav lugeda. Olen alati kõrgelt hinnanud kaasinvestoreid, kes enda portfelli kokkuvõtteid teisega jagavad. Need on olnud minu jaoks väga põnevad ja inspireerivad lugemised. Sellepärast otsustasin ka ise sarnaselt panustada ning enda investeerimisportfelli kokkuvõtet teiega jagada. Loodetavasti annab see kasvõi ühe väikse uue idee ning inspiratsiooni teie investeerimisteekonnale.
Edukaid investeerimisotsuseid!
Veel lugemist
Kogum põhimõtteid ning õppetunde, mille olen endaga rahalise sõltumatuse teekonnal kaasa võtnud. Koos enda lugudega jagan näpunäiteid ja tööriistu, mida olen ise aktiivselt kasutanud.
- MOTIVATSIOON. Sisemine tõuge rahalise sõltumatuse saavutamiseks
- FINANTSEESMÄRGID. Selge siht rahalise sõltumatuse suunas
- EELARVE. Kulud kontrolli alla, et jääks raha üle ka investeerimiseks
- TEADMISED. Tarkade investeerimisotsuste eeltingimus
- STRATEEGIA. Personaalne investeerimisplaan
- PORTFELLIHALDUS. Investeeringute jälgimine, analüüs & juhtimine
Investorile vajalikud tööriistad enda rahaasjade haldamiseks
Soovin teiega jagada kolme olulist rahaasjade haldamise tööriista, mis on toetanud minu teekonda rahalise sõltumatuseni.