Samm enne esimesi investeeringuid
Investeerimine on lai valdkond ning selles orienteerumiseks on tarvis õppida selgeks põhitõed. Teadmised aitavad vältida vigu, hoida kokku raha kaotustelt ning luua eeldused edukaks investeerimisteekonnaks.
Võimalusi enda harimiseks on palju. Igale inimesele leidub sobiv viis. Alustades raamatutest, blogidest, podcastidest ja lõpetades ürituste ning enda investeerimissõpruskonna loomisega.
Enne esimese tehingu tegemist alustasin ka ise teadmiste omandamisega. Veetsin tunde lugedes LHV veebipõhist Investeerimisõpikut. Sirvisin lõunapausidel Äripäeva paberlehe tagakülge ning andsin endast parima, et keerulisi finantstermineid lahti mõtestada. Töötasin läbi esimesed raamatud – The Slight Edge ja Rikas Isa, Vaene Isa ning leidsin ka sõbrad, kellega investeerimisteemasid arutada.
Esimese teadliku tehinguni jõudsin poole aasta möödudes, mil tundsin, et piisavad baasteadmised on omandatud ja edasiseks õppimiseks on tarvis ka tegutsema hakata. Sisestasin esimese orderi börsile ning soetasin Olympic Entertainment Group’i aktsiaid.
Kuna teadmised on olulised, siis koondasin kokku hulga häid ressursse, millega investeerimisteadmiste omandamisel võiks alustada. Olen kõik väljatoodud materjalid läbi uurinud ning annan nendele enda soovituse kaasa. Loodan, et leiad siit kasulikku, mida enda nimekirja panna.
Raamatud
Investeerimisraamatute lugemine üks kõige levinumaid soovitusi, mida alustajatele investoritele jagatakse. Raamatute lugemine annab võimaluse omandada vaid mõnesaja leheküljega edukate investorite kontsentreeritud teadmised, mida nad on kümnete aastate jooksul kogunud.
On ütlemine, et ühe raamatu lugemine annab sulle autori arvamuse, kümne raamatu lugemine mingi arvamuse ning saja raamatu lugemine aitab kujundada oma arvamuse.
Sellepärast koondasin kokku valiku kasulikke investeerimisraamatuid, mida on hea lugeda nii algajal kui ka edasijõudnud investoril.
Mõtteviis
“The Millionaire Next Door: The Surprising Secrets of America’s Wealthy” – Thomas J. Stanley, William D. Danko (Eestikeelne versioon ja ingliskeelne versioon)
“The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness” – Morgan Housel (Eestikeelne versioon ja ingliskeelne versioon)
“Die With Zero : Getting All You Can from Your Money and Your Life” – Bill Perkins (Ingliskeelne versioon)
Investeerimisega alustamine
“Rikkaks Saamise Õpik” – Jaak Roosaare (Eestikeelne versioon)
“Kuidas alustada investeerimisega” – Kristi Saare (Eestikeelne versioon)
“Rahaedu põhimõtted: Kuidas haarata kontroll oma rahaasjade üle ja saavutada rahaline vabadus” – Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets (Eestikeelne versioon)
“Alustava investori käsiraamat” – Taavi Pertman (Eestikeelne versioon)
“Rahaline vundament: 20 praktilist sammu finantskindla tulevikuni” – Jekaterina Tint (Eestikeelne versioon)
Investeerimine ja varaklassid
“Investeerimisedu põhimõtted: Algajast edukaks investoriks” – Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets (Eestikeelne versioon)
“Aktsiatega Rikkaks Saamie Õpik” – Jaak Roosaare (Eestikeelne versioon)
“Kinnisvaraga Rikkaks Saamise Õpik” – Jaak Roosaare (Eestikeelne versioon)
“Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse” – Seppo Saario (Eestikeelne versioon)
“Intelligentne investor” – Benjamin Graham (Eestikeelne versioon ja ingliskeelne versioon)
“Aruka investori taskuraamat” – John C. Bogle (Eestikeelne versioon ja ingliskeelne versioon)
“Aktsiad pikaajalise investeeringuna” – Jeremy J. Siegel (Eestikeelne versioon ja ingliskeelne versioon)
“Üks samm Wall Streetist ees” – Peter Lynch (Eestikeelne versioon ja ingliskeelne versioon)
“Ingel: Kuidas investeerida tehnoloogiaidufirmadesse” – Jason Calacanis (Eestikeelne versioon ja ingliskeelne versioon)
“Investeerimisedu meistriklass” aitab eduka investori meisterinvestoriks – Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets (Eestikeelne versioon)
Podcastid
Väga hea investeerimisteadmiste omandamise viis on podcastide kuulamine. Kõrvaklapid kõrva ja teadmisi saab omandada ka jalutamise või koristamise ajal.
Valdav enamus podcastides on tasuta kättesaadavad ja kergesti leitavad iga seadmega. Nii saab paar klikiga asuda kuulama intervjuusid oma ala täielike tippudega ning viia ennast kurssi turgudel toimuvaga.
Podcastindusega olen ka ise väga tuttav. Investeerimisklubile lõin podcasti kanali aastal 2017 ning järgneva 5 aasta jooksul sai välja pandud ligi 150 erinevat salvestust. Nende hulgas põnevad vestlused investoritega kui ka parimad InvesteerimisFestivali esinemised läbi aastate.
Loetlesin üles hulga häid eestikeelseid ning paar ingliskeelset podcasti.
Eestikeelsed
Kogumispäevik – Mari-Liis Jääger (Soundcloudi link)
Kinnisvarajutud – Siim Semiskar ja Algis Liblik (Soundcloudi link)
Rahareede – Katri Teller ja Kristjan Liivamägi (Soundcloudi link)
Investor Toomase Investeerimisklubi – Investor Toomas (Soundcloudi link ja Youtube kanal)
Investeerimisraadio – Kristi Saare ja Tauri Alas (Soundcloudi link)
Ingliskeelsed
The Iced Coffee Hour – Graham Stephan/Jack Selby (Spotify link)
The Investor’s Podcast Network – Stig Brodersen (Website link)
Finantsturgude päevakajalised teemad
“Börsijutud” – Märten Kress ja Markus Tamm (Soundcloudi link)
“Turutegijad” – LHV Podcast (Soundcloudi link)
“Nestor & Koppel” – SEB Podcast (Soundcloudi link)
“Investeerimisjutud” – Swedbank Eesti Podcast (Soundcloudi link)
Blogid
Paljud aktiivsed investorid kirjutavad enda tegemistest ja mõtetest blogisse. Blogide jälgimine on suurepärane viis olla justkui kärbes seinal ning saada aimu, kuidas erinevad inimesed investeerimismaailmas tegutsevad. Blogide sisu on aga erinev – osad investorid kirjutavad igakuiseid investeeringute ülevaateid, teised aga õpetlikke kirjatükke rahatarkuse teemadel.
Uuem trend on enda jälgijatega Instagrami vahendusel suhelda. Nii on näiteks Kristi Saare kolinud enda tegevuse suuresti üle just Instagrami, kus ta saab vahetumalt enda jälgijatega suhelda. Sarnaselt toimetavad ka paljud teised.
Enda kogemuste jagamiseks ja (loodetavasti) kasulike mõtete kirja panemiseks alustasin ka ise antud blogi. Samuti kajastan jooksvaid tegemisi ka enda Instagrami kontol.
Siin on valik aktiivsemaid ja tuntumaid blogijaid koos linkidega nende kanalitele.
Jaak Roosaare (Blogi link ja Instagrami konto)
Kristi investeerib (Blogi link ja Instagrami konto)
Rahakratt (Blogi link ja Instagrami konto)
Madis Müür (Blogi link)
Dividendinvestor (Blogi link ja Instagrami konto)
Taavi Ilves (Blogi link ja Instagrami konto)
Kristjan Liivamägi (Rahaedu blogi ja Instagrami konto)
Rahabot (Blogi link)
Rahajutud.ee – blogide agregaator (Veebilehe link)
Foorumid ja grupid
Igihaljad suhtlemiskeskkonnad – foorumid – ei ole ka kuhugi kadunud. Paljud investorid eelistavad just jututubade tüüpi kanaleid, kus saab anonüümselt, kuid aktiivselt kaasinvestoritega mõtteid vahetada.
Uuendusi on ka siin maailmas. Veebilehe põhiste foorumite asemel on tekkinud Discordi serverid ja grupid Facebookis, kus kohati käib väga vilgas suhtlus. Loetlesin üles mõned populaarsemad avalikud grupid, foorumid ja serverid.
Off The Record Jutud – see on minu ja Taavi Ilvese loodud kanal, kus teiste kaasinvestoritega jagame ausalt ja läbipaistvalt enda investeerimisteekonnast.
Finantsvabadus grupp Facebookis (Grupi link)
Finantsvabadus Discord server (Discordi link)
LHV Finantsportaali foorum (Foorumi link)
Kogumispäevik grupp Facebookis (Grupi link)
Naisinvestorite klubi Facebookis (Grupi link)
Investor Toomase Investeerimisklubi kogukond Facebookis (Grupi link)
Rahafoorumi kommuun Facebookis (Grupi link)
Ajakirjandus
Päevakajaliste uudistega kursis olemiseks on võimalik silm peal hoida meediaväljaannete majandus- ning investeerimisteemalistel alamlehtedel. Meedias kajastatuga kursis olek annab aktiivsele investorile hea tunnetuse turust.
Investor Toomas (Veebilehe link)
Äripäev (Veebilehe link)
Delfi Investeeri (Veebilehe link)
Rikas Geenius (Veebilehe link)
Postimees Investor (Veebilehe link)
Investeerimisüritused
Kuivõrd teadmiste vundamendi saab luua ise õppides ja lugedes, siis teatud hetkel on väga kasulik uue perspektiivi saamiseks suhelda teiste sarnaselt mõtlevate inimestega. Kui enda tutvusringkonnas investeerimishuvilisi napib, siis neid võib leida investeerimisteemalistelt üritustelt.
Aastal 2014. alustasime hea sõbra Tõnisega Investeerimisklubi kogukonnaga. Korraldasime igakuiselt mitmeid investeerimisteemalisi üritusi, kuhu kutsusime teadmisi jagama oma ala eksperdid. Osaledes järjepidevalt üritustel oli osalejate võimalik enda teadmisi arendada ning leida investeerimissõpru. Investeerimisklubi korraldatud suurimaks igaaastaseks üritusteks on InvesteerimisFestival, mille korraldamist vedasime Tõnisega eest 8 aastat. Täna on Investeerimisklubi ja InvesteerimisFestival Investor Toomase heades kätes ning jätkab tegutsemist.
Järgnevalt toon välja mõned regulaarsed ja avalikud investeerimisüritused, millest saab iga soovija osa võtta.
Investor Toomase Investeerimisklubi (Veebilehe link)
InvesteerimisFestival (Veebilehe link)
Investor Toomase Konverents (Veebilehe link)
Investeerimise sõpruskonnad ja mastermindid
Üheskoos õppides, investeerimisideid arutades, vigu analüüsides ja edusamme tähistades on võimalik jõuda palju kaugemale kui üksi tegutsedes. Üritustel käies on tore kuulata juba edukaid inimesi, kuid enda mastermindi kokkupanemisel on kasulikum koguda enda ümber sarnasel tasemel olevad inimesed. Nii on grupi liikmetel sarnased väljakutsed ja eesmärgid.
Pea kõik edukad ettevõtjad ja investorid tegutsevad ikkagi meeskonnana. Meeskonnaga tegutsemisel on palju plusse:
- Jõuab kordades rohkem materjale läbi töötada
- Kumulatiivne tutvuste hulk on suurem. Tutvuste läbi tuleb lauale rohkem võimalusi
- Arvamuste rohkus rikastab arutelusid. Eri taustaga inimesed märkavad eri nüansse
- On võimalik saada personaliseeritud tagasisidet, kuna teised teavad sinu tausta
- Saab teineteist toetada kaotustes ja tunnustada võitudes
Investeerimisteekonnal käies olen ise kokku pannud ning kaasa löönud mitmes erinevas teemakohases sõpruskonnas. Minu parimate sõprade ringis on eranditult kõik ettevõtjad ja investorid. Samuti osalen mitmes mastermind grupis, millest ühest kirjutas pikemalt ka Äripäev. Suure osa oma investeerimisteekonna edust võlgnen just nendes gruppides saadud sõprade toetusele.
Soovitan igal investoril mõelda enda sõpruskonna või mastermindi kokku panemise peale. Kuidas seda teha, sellest kirjutas hea artikli Kristi enda blogis.
Teadmised loovad eelduse edukaks investeerimisteekonnaks
Võimalusi enda teadmiste kasvatamiseks on mitmeid. Vaadates tagasi enda investeerimisteekonnale, võin öelda, et kasuks on tulnud eri õppeviiside kombineerimine. Ladusin baasteadmiste vundamendi ise õppides, lugedes ja podcaste kuulates. Sarnaselt mõtlevate inimestega ümbritsemine aitas õppimist kiirendada ning andis võimaluse tekkivate mõtete põrgatamiseks.
See on aidanud mul vältida mitmeid kulukaid vigu, teenida kõrgemat tootlust ning leida häid investeerimissõpru kogu eluks.
Loodan, et leidsid siit kirjatükist inspiratsiooni enda teadmiste edasi arendamiseks!
Loe järgmiseks
Õpitud teadmised kinnistuvad aga kõige paremini, kui need panna praktikasse. Esimeste tehingute tegemise eel on aga kasulik natuke planeerida. Personaalne investeerimisplaan ehk strateegia aitab tehingute tegemisel orienteeruda ning riske paremini hallata.
Siin on artikkel: STRATEEGIA. Personaalne investeerimisplaan, milles toon välja olulised küsimused, mis aitasid mul investeerimisstrateegiat luua. Samuti iseloomustan näidis-portfellide abil, kuidas strateegiast mõelda. Loodan, et need mõtted ja näited aitavad sul saada mõned ideed, kuidas endale omast strateegiat luua või olemasolevat plaani kohandada.
Investorile vajalikud tööriistad enda rahaasjade haldamiseks
Soovin teiega jagada kolme olulist rahaasjade haldamise tööriista, mis on toetanud minu teekonda rahalise sõltumatuseni.