Investeerimisteekonnalt kokku kogutud põhimõtted
Jõukuse loomine ja hoidmine on protsess, mis nõuab teadlikkust, distsipliini ja pikaajalist strateegiat. Mida kauem seda teekonda käia, seda rohkem tekib väärtuslikke kogemusi ja õppetunde – nii ka mul. Sellepärast oli mul hea meel Investor Toomase konverentsiks kokku panna esitlus, mille sisuks oli igihaljaid põhimõtteid, mis on aidanud mul jõukust kasvatada ja säilitada.
Aines järgmisele üheteistkümne põhimõtte kujunemisel pärineb järjepidevale tegutsemisele ja arvukatele õppetundidele kuid ka sisukale analüüsile. Loodan, et need on kasulikud ja heaks meeldetuletuseks ka teistele investoritele.
1. Sissetulekuallikate rohkus
Jõukuse kasvatamisel on oluline mitmekesistada sissetulekuallikaid. Ainult ühe tuluallikast, näiteks palgast, sõltumine on suurim finantsiline risk, mida inimene võtta saab. Erinevate tuluallikate, nagu dividendid, intressid, üüritulu ja ettevõtlustulu kombineerimine annab suurema kindluse ja vähendab riske.
Kui inimene sõltub täielikult palgast ja ta kaotab töö, võib ta sattuda finantsraskustesse. Kui tal on aga kõrval tuluallikad nagu üüritulu või investeeringute dividendid, siis aitab see majanduslikult stabiilsem olla. Lisaks loob mitmekesiste sissetulekuallikatega investor endale suurema vabaduse teha karjääris muudatusi ilma finantsilise stressita.
Sama põhimõtet jagasid ka teised kaasinvestorid:
Kristjan Liivamägi: Kõige parem viis riskide hajutamiseks ja jõukuse kasvatamiseks on erinevate üksteisest sõltumatute rahavoogude omamine (palgatöö, dividendid, intressid, üüritulu, ettevõtlustulu jne). Ainult ühest rahavoost või palga-tulust sõltumine on suurim risk, mida sa finantsiliselt saad võtta.
Kristi Saare: Sissetulekuallikate hajutamine (ja lisamine) on nr 1 viis jõukuse kasvatamiseks. Ei viitsi kogu elu ühte ja sama asja teha. Eri eluetappides ja majandus-olukordades on erinevatel oskustel oma väärtus. Erinevate oskuste kombineerimine lubab uusi sissetulekuallikaid luua. Aktiivsete ja passiivsete tuluallikate kombineerimine loob lisakindlust.
Märten Kress: Portfelli ülesehitamise faasis on kõige olulisem regulaarsus ja alul ennekõike sinu enda panus. Turu panus ehk tootlus hakkab mõju avaldama alles aja möödudes. Esimesed 4-5a on lihtsalt grind. Kui seda meeles hoida, siis on alustades lihtsam.
2. Ära müü oma aega
Aeg on kõige väärtuslikum ressurss ja jõukuse kasvatamisel on oluline leida viise, kuidas oma sissetulekut kasvatada nii, et see ei sõltuks töötundidest. Investeeringud, tehnoloogia ja teiste inimeste oskuste kasutamine võimaldavad tulu teenida ka siis, kui sina ise ei tööta. Liitintress ja kapitali võimendus võimaldavad varadel eksponentsiaalselt kasvada.
Sama põhimõtet jagasid ka teised kaasinvestorid:
Arko Kadajane: Kui magades raha ei teeni, siis ei saa kunagi jõukaks.
Rain Rannu: Skaleeruv väärtus peab olema igale projektile sisse ehitatud, mille ma ette võtan.
Investeeringud töötavad sinu eest ka siis, kui sa magad, sest kasum toodab omakorda uut kasumit, võimaldades varadel kasvada eksponentsiaalselt läbi aja. Tehnoloogia võimaldab luua lahendusi, mis töötavad piiramatule hulgale klientidele ilma täiendavat aja- või ressursikulu nõudmata.
Näide: Ettevõtjad, kes loovad skaleeritavaid tooteid, nagu tehnoloogiapõhised teenused või e-poed, saavad teenida raha ka siis, kui nad ise aktiivselt tööd ei tee. Warren Buffett on korduvalt rõhutanud, et edukas investeerimine tähendab seda, et sinu raha töötab sinu eest.
3. Risk on reaalne
Risk on vältimatu osa investeerimisest, kuid oluline on eristada riske, mida saab hallata, ja riske, mis võivad põhjustada püsivat kapitalikaotust. Õige riskijuhtimine määrab, kas investor saavutab pikaajalise edu või mitte.
Riskidest räägib enda blogis ja instagramis väga hästi meile kõigile tuntud Dividendinvestor Märten Kress:
Märten Kress: Edukas pikaajaline jõukuse kasvatamine ei tähenda tingimata pidevalt superheade otsuste tegemist. Pigem tuleb edu sellest, et püsid mängus ja minimeerid kapitali püsiva kaotuse riski.
Turuhinna kõikumine on loomulik ja ajutine, kuid suurim risk seisneb valedes otsustes. Näiteks laenuvõimendusega spekuleerimine või investeerimine madala kvaliteediga varadesse võib viia suuremate kaotusteni kui lihtsalt turu langused.
- Risk mida peaks vältima on kapitali püsiv kaotus või kehv otsus, mis viib sind soovitud tulemusest kaugemale, mitte lähemale.
- Risk, mida ei pea niiväga kartma on turgude kõikumine, ehk volatiilsus, sest see on kapitaliturgude paratamatu osa.
4. Püsi mängus
Ainult mängus püsides on võimalik osa saada tootlusest. Tihti arvatakse, et investeerimine nõuab pidevalt suurepäraste turule sisenemis- ja väljumisotsuste tegemist, kuid tegelikkuses on kõige olulisem mitte teha katastroofilisi vigu ja mitte turult lahkuda. Turgudel püsides tuleb vältida paanikast ajendatud otsuseid, mis võivad viia kapitali püsiva kaotuseni.
Näiteks oli investoril võimalus osa saada Eesti kinnisvarahindade rallist 2020-2022. aastal ainult siis, kui ta oli sel ajal investeeritud. Sama kehtib ka 2022 – 2024. aasta võlakirjade kõrgete intresside pakkumistele, milleks oli vaja juba eelnevalt valmis olla, et osata õigel ajal häid pakkumisi ära tundma. Rääkimata üldistest aktsia- ja krüptoturgude tõusudest.
Näide: Need, kes jäid aktsiaturule ka 2008. aasta finantskriisi ajal, nägid oma investeeringute taastumist ja kasvamist mitmekordseks järgmise 10 aasta jooksul. Vastupidiselt, need, kes kriisi ajal oma varad maha müüsid, jäid sellest kasvust ilma.
“Püsi mängus” oli selline põhimõte, mida pidasid tähtsaks ka paljud kaasinvestorid:
Märten Kress: Ära mitte kunagi müü oma portfelli päris tühjaks. Ükskõik, kas rahavajadusel või turu ajastamise katsetusi tehes. Alati on lihtsam juurde osta kui päris nullist alustada.
Lev Dolgatsjov: Võidab see, kellel on tugevamad närvid. Igas olukorras säilita kaine mõistus. Mõtle asjad külma peaga läbi. Ära rapsi.
Arko Kadajane: Jõukaks saamine on kannatlik olemine ning jõukaks olemine eeldab distsipliini. Jõukaks teeb aeg ehk compound interest, mida ei saa raha eest osta.
5. Rahavoog on kuningas
Pean väga oluliseks, et minu investeerimisportfell genereeriks rahavoogu ehk tekitaks likviidsust. Rahavoo omamine annab investorile teatud eelised:
- Võimaldab vähendada portfelli sõltuvust turukõikumistest. Kui portfellist laekub igakuiselt dividende, intressitulu või üüritulu, siis ei ole vaja halvematel aegadel investeeringuid müüa.
- Annab võimaluse kapitali korduvkasutamiseks. Kinnisvarainvestor, kes teenib üüritulu, saab kasutada saadavat raha uute objektide soetamiseks, mis omakorda suurendab tema rahavoogu ja jõukust. Sama põhimõte kehtib ka dividenditulu ja fikseeritud intressimääradega võlakirjade puhul.
- Aitab täita erinevaid elulisi eesmärke. Rahavoona teenitavat tulu on võimalik kasutada ka näiteks kulude katmiseks kas mõne suure ostu puhul või pensionieas.
6. Tibusid loetakse sügisel
Investeerimise tulemuste ehk tootluse osas ei tohiks liialt vara anda hinnangut. Õige tootlus selgub tihti alles siis, kui teatud investeeringu periood täitub.
Näitena saab tuua laenude või võlakirjade portfelli, mille puhul on tihti investoril ahvatlus panna võrdusmärk intressi ja tootluse vahel. Tegelikkuses tuleks ära oodata ka laenude põhiosa tagasimaksed. Sest kui mõne lepingu puhul jääb põhiosa tagasimaksmata, siis see sööb ära ka suure osa varasemalt teenitud tootlusest.
Iduettevõtete portfelli paberil olev tootlus esimestel aastatel ei pruugi ka kajastada tegelikku tulevikutootlust. Tegelikkuses võib kasum või kahjum realiseeruda alles 10-15 aasta pärast, kui ettevõte saavutab kasumlikkuse või lõpetab tegevuse.
7. Kes ei mõõda, see ei lõika
Tulemuste mõõtmine on eduka investeerimise ja finantsjuhtimise alus. Kui sa ei tea, kus sa täna seisad, ei saa sa ka teadlikult liikuda parema finantsseisu poole. Regulaarne analüüs võimaldab näha trende, tuvastada nõrkusi ja teha targemaid otsuseid.
Terviklik investeeringute ülevaade annab võimaluse oskuslikumalt oma rahaasju juhtida näiteks riskihalduse vaatenurgast. Väga oluline on mõista, kuidas on risk portfellis juhitud ning milline on portfelli hajutatus. Riskihalduse eesmärk on vältida olukorda, kus ühte ettevõttesse või lepingusse on paigutatud liiga suur osa kogu portfellist. Sellise investeeringu kaotus võib seetõttu anda valusa hoobi kogu portfellile ja tootlusele.
Lisaks annab hea investeeringute ülevaade võimaluse andmeid ja infot jagada näiteks ka raamatupidaja või pereliikmetega. Vältimaks olukorda, et kui sinu endaga peaks midagi juhtuma, ei tea ka pärijad, kuhu sinu rahalised vahendid on investeeritud.
Viimaks annab ülevaate omamine võimaluse ka analüüsiks. Kõik investorid teevad vigu ning nendest õppimiseks on kõige parem vaadata tagasi varasemalt tehtud otsustele. Sellepärast ongi hea, kui kogu otsustusportsess ja tehingute info on varasemalt talletada. Nii saab teha adekvaatseid järeldusi ning kinnistada õppetunde, et mitte sama reha otsa tulevikus komistada.
8. Võrdled end valede asjadega
Tihti võrdlevad investorid ennast valede asjadega.
On lihtne sattuda lõksu, kus võrreldakse oma portfelli tootlust teiste investoritega, kes on turul olnud kauem või kellel on hoopis erinevad eesmärgid ja riskitaluvus. See võrdlus ei ole asjakohane
Paljud investorid võrdlevad oma tootlust ka näiteks S&P 500 indeksiga, teadmata, et nende portfell võib olla hoopis erineva riskitasemega või keskenduda teistele varaklassidele. Tegelikult peaks investor võrdlema end eelkõige iseendaga – oma arenguga. Näiteks päev, kuu, aasta või viis aastat tagasi.
Näide: Kui su eesmärk on saavutada rahavoogu tekitav portfell, pole mõistlik võrrelda end kõrge riskiga kasvufondi või indeksiga, mis ei tasu rahavoogu. Õunu on mõtet võrrelda õuntega.
9. Meeskonna mäng
Edukas jõukuse kasvatamine ja säilitamine on tegelikult meeskonna mäng, sest edukas ja jätkusuutlik rahaline edu nõuab erinevate oskuste ja ressursside koondamist. Üks inimene ei ole kõiges hea. Isegi kui on, siis ei jõua kõike üksi teha. Õige meeskonna loomine tähendab, et sul on usaldusväärne raamatupidaja, jurist, maksunõustaja ja äripartnerid. Lisaks võib oluline roll olla mentoritel ja mastermind-gruppidel ning muidugi ka toetaval perekonnal ja sõpradel.
Sama meelt olid ka investorid Kristi ja Kristjan, kes pidasid meeskonna olulisust väga oluliseks:
Kristi Saare: Partneri (ja sõprade, töötajate, koostööpartnerite) valik on nr 1 viis jõukuse säilitamiseks.
– hea partneriga nii palju lihtsam, olete mõlemad motiveeritud, võimendate üksteise oskuseid, kaks sissetulekut jne
– ühtselt läbi räägitud elustandard ja ootused annavad parema struktuuri kogu elu üles ehitamisele
– üksi kõiki asju raske teha, tugi elus rasketele (rahalistele ja muudele) probleemidele tuleb ikka kogukonnast
(- jättes kõrvale, et lahutamine niisama kallis)
Kristjan Liivamägi: Jõukuse kasvatamisel ja säilitamisel on väga oluline sind ümbritsev keskkond, inimesed ja sinu suhe iseendaga. Fundamentaalne baas jõukuse kasvatamiseks on minu hinnangul rahulolu ja usk iseenda tegemistesse, tugev tervis, tähendusrikkad inimsuhted oma partneri, perekonna ja sõpradega ning vaimne tasakaal.
10. Kuna on piisav?
Raha kogumine ja jõukuse kasvatamine ei tohiks olla lõputu eesmärk. Oluline on mõista, millal on piisavalt, et elada elu, mida soovid. Levib teatud uskumus, et mida rohkem raha, seda õnnelikum inimene on. Kuid teadus on tõestanud, et teatud piiri ületades ei suurene rahaline õnn oluliselt. Seega on oluline defineerida oma “piisav” ja mitte raisata elu ainult suuremate numbrite tagaajamisele.
2010. aastal jõudis Nobeli preemia saanud psühholoog Daniel Kahneman järeldusele, et raha mõjutab emotsionaalset heaolu ainult teatud piirini. Inflatsiooniga korrigeeritult on see 2024. aastal umbes 100 000 eurot aastas. Kirjutasin sellest ka pikema postituse, mida saad lugeda siin.
Näide: Kui su eesmärk on finantsiline vabadus, siis võib piisata portfellist, mis genereerib aastas 100 000 € rahavoogu. Kui see on saavutatud, võib eesmärkideks olla pigem aja ja elu kvaliteedi parandamine, mitte raha kuhjamine lõputult. Muidugi ei tähenda, et portfelli kasvatamise ajal ei saa täisväärtuslikku elu elada – kindlasti saab ja jõukuse kasvatamine võib käia kõige muuga käsikäes.
Lev Dolgatsjov: Kui sa tahad olla rikas – pead olema helde. Ahnel on kõigest puudus. Elu on elamiseks. Kui sa tahad midagi ja sa saad seda endale lubada – tee või osta kohe ära. Memento mori.
Krisjtan Liivamägi: Raha ei ole eesmärk omaette vaid tööriist ja vahend soovitud elu elamisel. Väga oluline on paika panna enda MIKS, mis on sisemiseks motivaatoriks jõukuse kasvatamisel ja säilitamisel. Ainult suurem hulk raha on ajas hääbuv eesmärk, mis ei täida sisemist rahulolu. Selgelt defineeritud personaalne MIKS paneb aluse distsiplineeritud tegevusele ja aitab rasketel aegadel hoida sihti ja distsipliini.
Tehes igapäevaselt häid finantsilisi otsuseid on paratamatu, et ka jõukus kasvab. Heade otsuste kõrval saab samal ajal ka protsessi (ja elu) nautida.
11. Kõige suurem jõukus on perekond
Lõpuks on suurim varandus mitte pangakonto saldo, vaid perekond ja lähedased suhted. Jõukuse kasvatamine ei tohiks tulla pere ja isiklike suhete arvelt. Raha on vahend, mitte eesmärk omaette. Kui perekond ja tervis on unarusse jäetud, siis pole ka kogutud jõukust kellegagi nautida. Raha saab alati teenida, kuid kaotatud aega perekonnaga ei saa tagasi osta.
Jõukuse kasvatamine ei tähenda ainult rahalise vara suurendamist, vaid ka teadlikku ja strateegilist lähenemist, mis hõlmab mitmeid olulisi aspekte. Kõik need 11 põhimõtet on minu jaoks olnud tähtsal kohal enda jõukuse kasvatamisel ja säilitamisel. Loodan, et saad ka siit mõned mõtted, mis toetavad sinu investeerimisteekonda!
Veel lugemist
Kogum põhimõtteid ning õppetunde, mille olen endaga rahalise sõltumatuse teekonnal kaasa võtnud. Koos enda lugudega jagan näpunäiteid ja tööriistu, mida olen ise aktiivselt kasutanud.
- MOTIVATSIOON. Sisemine tõuge rahalise sõltumatuse saavutamiseks
- FINANTSEESMÄRGID. Selge siht rahalise sõltumatuse suunas
- EELARVE. Kulud kontrolli alla, et jääks raha üle ka investeerimiseks
- TEADMISED. Tarkade investeerimisotsuste eeltingimus
- STRATEEGIA. Personaalne investeerimisplaan
- PORTFELLIHALDUS. Investeeringute jälgimine, analüüs & juhtimine
Investorile vajalikud tööriistad enda rahaasjade haldamiseks
Soovin teiega jagada kolme olulist rahaasjade haldamise tööriista, mis on toetanud minu teekonda rahalise sõltumatuseni.