Majandusliku ebakindluse ajal on veelgi olulisem teha tarku finantsiliseid otsuseid, kaitsmaks enda sissetulekut ja investeeringuid.
Jagan mõtteid, kuidas panna ennast parimasse võimalikku finantspositsiooni, et tulla langusest läbi tugevalt — nii et toit on laual, katus peakohal ja lähedased terved.
1. Täida eelarvet — jälgi detailselt oma sissetulekud ja väljaminekud
Enda sissetulekute ja väljaminekute igakuine jälgimine on minu arvates igale endast lugupidavale investorile kohustuslik tegevus olenemata sellest, kas turud tõusevad või langevad. See on oluline finantsiline hügeenifaktor, mida ei tohi tähelepanuta jätta.
Olen enda rahavooge jälginud igakuiselt alates 2013. aastast. Kasutan selleks enda kokku pandud eelarvestamise Exceli tabelit, mida saab soovi korral alla laadida: https://oolomarko.ee/product/eelarvestaja/
Kirjutan iga nädala lõpus oma pangakonto tehingud ümber Exceli tabelisse ning jaotan need kategooriate vahel ära. Kuu lõpuks tekib ülevaatlik pilt, millised olid sissetulekud, väljaminekud ning säästud. See on võtmetähtsusega, sest olen avastanud, et kuudel, kus numbreid kirja ei pane, kulutan 10–15% rohkem.
2. Vähenda kõvasti kulutusi ja säästa
Kulutuste suurus on ülioluline aspekt finantsilise sõltumatuse valemis. See on veel tähtsam aegadel, kui turud langevad ja töökohad on ohus. Kulude vähendamine on üks parimaid finantsotsuseid, mida majanduse keerulistel aegadel teha saad!
Tõhus viis kulutusi vähendada on vaadata tagasi viimase kuu või kahe kulutustele ning märkida üles kõik need väljaminekud, mis on “nice to have” versus “must have”. Tihti moodustavad suure osa igasugused püsitellimused, mis on aegade jooksul kogunenud. Kõik sellised ebaolulised kulutused on nüüd vaja ära jätta ja tühistada.
Tegin isegi sama harjutuse just läbi ning kaardistasin ära väljaminekud, mis ei ole ilmtingimata vajalikud. Nii lõpetasin märtist ära näiteks Audible audioraamatukogu püsitellimuse. Terve riiul on raamatuid täis, seega lugemist jätkub tõenäoliselt niisamagi rohkem kui aastaks.
Mida madalamad on kulutused, sedavõrd vähem pean teenima, et veepeal püsida. Mida rohkem säästan, seda rohkem jääb raha investeerimiseks!
3. Suurenda meelerahufondi
Esimene koht, kuhu säästetud raha peaks suunama on mustade päevade fond ehk meelerahufond. See on rahapuhver juhuks, kui elus tulevad ette ettearvamatud lisakulud, sissetulekute vähenemine või töökoha kaotus.
Kui oled juba oma kulusid üles märkinud, siis tead täpselt, kui palju sul keskmiselt igakuiselt kulub. Meelerahufond peaks olema vähemalt 6 korda igakuised kulutused. Ideaalne on 12 kuu igakuiste kulutuste jagu raha.
Hoia oma meelerahufondi kergesti ligipääsetavas kohas, kus see teeniks ka väikest intressi.
Ma ise hoian hetkel meelerahufondis 10 kuu kulutuste jagu raha ning see on paigutatud LHV arvelduskontole, mis maksab summa pealt 1% intressi.
4. Maksa tagasi kõrge intressiga laenud
Teine koht, kus tekkinud sääste kasutada, on kallite tarbimislaenude tagasimaksmine. Kui sul on laene millel on 15%, 20% või kõrgem aastane intress, siis praegu on hea aeg hakata seda võlga vähendama.
Kulukate laenude tagasimaksmine on põhimõtteliselt võrdeline sellega, kui sa teenid kuus investeeringutelt 15% või 20% tootlust.
Suhtun ise tarbimislaenudesse üpris kriitiliselt. Otsustasime peres ka auto kohe välja osta, mitte liisingusse võtta. See küll ei ole kõrge intressiga tarbimislaen, aga laenu võtmine varale, mille väärtus kahaneb, ei ole minu silmis võitev strateegia.
5. Kindlusta ja suurenda oma sissetulekuid
Praegusel majanduse raskel ajal on eriti oluline pöörata tähelepanu oma töökohta säilitamisele, ettevõtte käimas hoidmisele ning uute teenimisviiside leidmisele.
Meie tänane olukord on viimaste aastate tehtud töö vili. Sellised ajad tuletavad meelde, kui oluline on oma tööd hästi teha ja klientidele parimat teenust pakkuda.
Raskemad ajad aitab üle elada see, kui on palju erinevaid sissetulekuallikaid — palgatulu, ettevõtlustulu, üüritulu, intressid, dividendid. Tuleb usinalt tegutseda, et neid aina juurde luua!
6. Loo investeerimisplaan ja investeeri
Kui kõike eelnevat rakendades oled heas finantsilises olukorras ning raha jääb igakuiselt üle, siis on mõistlik hakata raha tagasi turule investeerima.
Me keegi ei tea, kas turud jätkavad langemist või hakkavad tasapisi tõusma. Me ei tea kui palju hirmu on juba aktsiahindadesse sisse arvestatud. Me võime kõik arvata, mida turud teevad, kuid tõde selgub alles aja möödudes.
Pikas perspektiivis raha teenimiseks on aga mõistlik järjepidevalt investeerida olenemata sellest, millised on uudised või mis turud täna teevad. Ajalooliselt on parim strateegia olnud pikaajaliselt järjepidevalt investeerida selle asemel, et proovida turgu ajastada. Investopedia artikkel.
Investeerimisplaani loomise ja investeerimise eelduseks on enda harimine. Soovitan alustada headest raamatutest: i) Rikkaks saamise õpik ii) Alustava investori käsiraamat iii) Kuidas alustada investeerimisega.
Sellest, kuidas ma ise languse ajal investeerin, kirjutan juba peagi.
Kokkuvõte
Just majanduse kehvemad ajad panevad finantsilise tervise kõvasti proovile. Loodan, et need kirjapandud mõtted aitavad ka sinu finantspositsiooni parandada ning me väljume sellest langusest tugeva finantsilise tervisega!