Soovin teiega jagada kolme sammu, mille järjepidev praktiseerimine on aitanud mul jõuda finantsilise sõltumatuseni.
Finantsiline sõltumatus ehk inglise keeles Financial Independence tähendab seda, et investeeringutelt tulev passiivne tulu katab ära igakuised kulutused.
Esimene samm finantsilise sõltumatuse teekonnal on eesmärkide seadmine
Paljud meie eesmärgid on seotud rahaga – need kas ongi rahalised, või aitab rahaline sõltumatus unistuste eluni hõlpsamalt jõuda. Näiteks eesmärk elada ilusas ja suures kodus, sõita uhke autoga või käia kaugel maal reisimas – kõige selle jaoks on tarvis raha.
23. aastaselt kirjutasin üles eesmärgi olla finantsiliselt sõltumatu 30. eluaastaks. Arvutasin selle ka numbritesse. See tähendas, et mul peaks olema 30ne aastaselt 240 000 euro suurune portfell. Kui need investeeringud teenivad mulle 10% aastas siis see tähendab, et ma teenin passiivselt 2000 eurot.
Arvutasin, et see on piisav summa, et ei peaks raha pärast tööl käima. Ja see omakorda annab võimaluse tegeleda ainult endale huvipakkuvate tööde, projektide ja ettevõtmistega, saan veeta rohkem aega pere ja sõpradega ning saan võtta ka aega maha, et näiteks pikemalt reisida.
Ligi 7 aastat hiljem, sai see eesmärk ületatud.
Finantseesmärkide seadmisel ja järgmisel olen kasutanud enda loodud Exceli põhist tööriista. See on olnud väga tõhus tööriist, mis aitas mul muuta suured kohmakad eesmärgid väikesteks saavutatavateks vahetulemuseesmärkideks.
Kui eesmärgid on paigas, siis järgmisena on oluline keskenduda tänaste käitumismustrite parendamisele.
Teine samm eelarve loomine ja jälgimine
Enda sissetulekute ja väljaminekute igakuine jälgimine on minu arvates kõige tähtsam tegevus jõukuse ehitamisel. Seda sellepärast, et investeerimise esimestel aastatel kasvab portfell peamiselt sissepandud raha arvelt. Tootlus hakkab rolli mängima alles palju hiljem.
See on justkui (finantsiline) hügeenifaktor, mida ei tohi tähelepanuta jätta.
Olen enda ja pere eelarvet pidanud igakuiselt alates 2013. aastast. Kasutan selleks enda kokku pandud eelarvestamise Exceli tabelit.
Kirjutan iga nädala lõpus oma pangakonto tehingud ümber Exceli tabelisse ning jaotan need kulukategooriate vahel ära. Kuu lõpuks tekib ülevaatlik pilt, millised olid sissetulekud, väljaminekud ning säästud. Tänu sellele olen suutnud läbi aastate keskmiselt säästa 60% enda sissetulekust.
See on võtmetähtsusega, sest olen avastanud, et kuudel, kus numbreid kirja ei pane, kulutan 15% rohkem.
Kolmas samm on säästude investeerimine
Kui oled oma eelarvet põhjalikult jälginud ning raha jääb igakuiselt üle, siis on mõistlik hakata raha investeerima. Eduka investeerimise eelduseks on enda harimine.
Soovtan alustada blogidest, podcastidest ja raamatutest:
- Blogidest loe kindlasti Rahakrati blogi.
- Podcastidest kuula Investeerimisklubi ja Investeerimisraadio podcasti.
- Raamatutest loe läbi Jaak Roosaare kirjutatud “Rikkaks saamise õpik” ja investeerimisõpik “Rahaedu põhimõtted”.
Peale enda harimist tee ära ka esimesed sammud. On vaja julgus kokku võtta ja esimesed 100 eurot ära investeerida.
Mõistlikud kohad alustamiseks on kolmanda pensionisamba avamine ning LHV Kasvukonto.
Soovin teile edu oma rahaasjade jälgimisel ning investeerimisel!
Video: Andre Elvisto. Projekti eestvedaja: Valge Klaar
Video: Andre Elvisto. Projekti eestvedaja: Valge Klaar
1 Comment